Remiza OSP Dłużec.

Nasza remiza

W 1956 roku walne zebranie podjęło uchwałę w sprawie budowy remizy. Rozpoczęto akcję gromadzenia środków i niezbędnych materiałów budowlanych, we własnym zakresie. Trwało to dwa lata. W 1958 roku wynikła potrzeba budowy szkoły podstawowej we wsi Dłużec. W tym momencie strażacy zdecydowali się wesprzeć powyższe zamierzenie, przekazując całość materiałów zgromadzonych na budowę remizy. Była to ogromna pomoc ze strony naszej jednostki. Dzieci uczyły się w bardzo trudnych warunkach  baraki, w których zimą często zamarzał atrament w kałamarzach. Warto tu podkreślić, że przewodniczącym komitetu budowy szkoły był sekretarz Zarządu OSP w Dłużcu druh  Stanisław Pasich. Budowę szkoły zakończono i oddano do użytku 31. 07. 1961 r. Strażacy ciągle jednak myśleli o budowie własnej remizy. W latach 60 tych została ona rozpoczęta. Po jej zakończeniu nowy lokal został przeznaczony na potrzeby Gromadzkiej Rady Narodowej, a po jej likwidacji w budynku został usytuowany ośrodek zdrowia.
W latach 70  tych budowany był w czynie społecznym wodociąg tzw. prowizorka. I znów strażacy dali o sobie znać, niosąc pomoc przy budowie. Lata osiemdziesiąte to czas kiedy powstaje projekt budowy ośrodka zdrowia. Jednostka straży włącza się aktywnie w prace przy budowie, przeznacza wypracowane środki na wykonanie stanu zerowego budynku. Ponadto straż dopłaca do wykupu działki od prywatnego właściciela.
W 1986 roku budowa ośrodka zostaje ukończona.
Natomiast obecny budynek powstał z dobudowania nowej części i odremontowania starej.

Nadanie odznaczenia dla Naczelnika OSP Dłużec

Pana Mariana Barczyka