Na wesoło w OSP.

Na wesoło w OSP Dłużec

Piosenka

Dowcipy czyli kawały

Ciekawostki o straży pożarnej.

Najstarszym ze znanych oddziałów wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów byli rzymscy Vigiles, zorganizowani w 6 r. n.e. przez cesarza Oktawiana Augusta.

Pierwszą zawodową straż pożarną w Polsce powołał 5 lutego 1752 w Ostrowie Wielkopolskim marszałek koronny Franciszek Bieliński. W 1805 roku istniała w Wolborzu grupa pożarowa.

Pierwsze wzmianki o ratownictwie ogniowym pojawiają się w Polsce już w średniowieczu.
Pierwsze zorganizowane jednostki pożarnicze, będące prekursorami obecnej OSP, powstały w drugiej połowie XIX w. równolegle we wszystkich trzech zaborach.
W Galicji pierwsza Ochotnicza Straż Ogniowa została założona w 1865 w Krakowie

Międzynarodowy Dzień Strażaka, – międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry'ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. W Polsce oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku

.