Historia OSP Dłużec.

Historia naszej OSP.

Jednostka nasza OSP została zorganizowana w 1923 roku i liczyła wówczas osiemnastu druhów.
Od pierwszych chwil druhowie ci podjęli działania w kierunku znalezienia i pozyskania miejsca na swoją siedzibę. W ten sposób na prywatnym terenie wybudowali szopę, gdzie gromadzony był sprzęt przeciwpożarowy.
 Podczas wojny jednostka ta odegrała poważną rolę w niesieniu pomocy ludziom dotkniętym klęską pożarów. Prześladowanych przez okupanta, straż broniła i niosła niezbędną pomoc.
 W latach 50  tych na placu gromadzkim strażacy wybudowali barak z materiałów pozyskanych z rozbiórek starych bud i baraków.
W tym czasie miała miejsce elektryfikacja wsi Dłużec. Mieszkańcy wozili słupy i wkopywali je. Aktywnie włączyli się również w budowę dróg. W 1956 roku walne zebranie podjęło uchwałę w sprawie budowy remizy. Rozpoczęto akcję gromadzenia środków i niezbędnych materiałów budowlanych, we własnym zakresie. Trwało to dwa lata.
W 1958 roku wynikła potrzeba budowy szkoły podstawowej we wsi Dłużec. W tym momencie strażacy zdecydowali się wesprzeć powyższe zamierzenie, przekazując całość materiałów zgromadzonych na budowę remizy. Była to ogromna pomoc ze strony naszej jednostki. Dzieci uczyły się w bardzo trudnych warunkach  baraki, w których zimą często zamarzał atrament w kałamarzach. Warto tu podkreślić, że przewodniczącym komitetu budowy szkoły był sekretarz Zarządu OSP w Dłużcu druh  Stanisław Pasich. Budowę szkoły zakończono i oddano do użytku
31. 07. 1961 r.
Strażacy ciągle jednak myśleli o budowie własnej remizy. W latach 60 tych została ona rozpoczęta. Po jej zakończeniu nowy lokal został przeznaczony na potrzeby Gromadzkiej Rady Narodowej, a po jej likwidacji w budynku został usytuowany ośrodek zdrowia.
W latach 70  tych budowany był w czynie społecznym wodociąg tzw. prowizorka. I znów strażacy dali o sobie znać, niosąc pomoc przy budowie. Lata osiemdziesiąte to czas kiedy powstaje projekt budowy ośrodka zdrowia. Jednostka straży włącza się aktywnie w prace przy budowie, przeznacza wypracowane środki na wykonanie stanu zerowego budynku. Ponadto straż dopłaca do wykupu działki od prywatnego właściciela.
W 1986 roku budowa ośrodka zostaje ukończona.
Natomiast obecny budynek powstał z dobudowania nowej części i odremontowania starej.

Niektóre zdarzenia z historii OSP

1923 r. Zostaje założona OSP liczy 30 członków.
1959 r. Z wygospodarowanych funduszy OSP zakupuje cegłę na budowę remizy. w tym samym roku OSP przekazuje tą cegłę na budowę szkoły. Remizę zbudowano z części baraku starej szkoły który znajdował się na placu OSP. Remizę budowano w latach 1962 do 1964.
1972 r. Straż otrzymuje samochód strażacki.
1973 r. Zostaje ufundowany i przekazany straży SZTANDAR uroczystość ta odbyła się 10.06.
1974 r.
Zostaje założona orkiestra dęta. Straż zakupuje niezbędne instrumenty.
1978 r. Zakupujemy stoliki krzesła itp: do remizy.
1982 r. Zradza się pomysł budowy ośrodka zdrowia. Niwelujemy teren w czynie wykonujemy ławy pod budowlę Inicjatywa ta jest symbolem naszej społecznej działalności i zaangażowania.
1983 r. Straż postanawia zakupić dwa autokary marki SAN H-100. Z autokarów korzystała straż orkiestra i młodzież szkolna. Jesienią tego roku rozpoczęliśmy budowę ogrodzenia wokół remizy.
1984 r.
26 czerwca nasza reprezentacja wzięła udział w zawodach sportowo - pożarniczych na szczeblu Miasta i Gminy. Zajęliśmy 2 miejsce. Reprezentacja
1985 r. W ramach czynu społecznego członkowie OSP wkopywali słupy dla ośrodka zdrowia w Dłużcu.

Orkiestra dęta

1. Gębala Bronisław